סיכום הקורס

כעת זהו הזמן לסכם את הסמסטר. למדנו כלים רבים אשר חשובים לעבודתו של המידען, והמסר החשוב ביותר שקיבלנו מהשיעור הוא כי במקצוע שלנו אנו מוכרחים להישאר מעודכנים: לעקוב אחר חידושים בתחום המידע והאינטרנט, להתעדכן בבלוגים של אנשי מקצוע ואתרי אינטרנט בתחום. אסור להיות שאננים, מפני שבמקצוע שלנו אין את הפריבילגיה להיות לא רלוונטי, משום שאם לא נתעדכן כמו שישנם "שחקני עבר" כך נהפוך ל"מידעני עבר". צריך תמיד להיות קשובים וערים לטכנולוגיות וליישומים החדשים בעולם המידע.

משימתנו האחרונה הייתה לעקוב בטוויטר במשך שבועיים אחר ספריות ברחבי העולם וכמה מידענים. המידענים הבולטים שעשו שימוש בטוויטר הם עמי סלנט ופיל ברדלי.

ניתן לראות כי עמי סלנט מפרסם פוסטים כמעט בכל יום, ואם לא בכל יום אז לפחות כמה  פעמים בשבוע. יש לו כ-281 עוקבים, אך הם אינם מגיבים רבות לתכנים שהוא מפרסם. סלנט כותב מידי מקצועי רב הכולל מחקרים רבים בתחום. ניתן ללמוד ולהתעדכן הרבה ממעקב אחריו.

פיל ברדלי הוא מידען בעל שם עולמי בתחום אשר מתחזק חשבון טוויטר פעיל ביותר. יש לו מעל 6,000 עוקבים והוא פרסם יותר מ-13 אלף פוסטים. בדרך כלל מפרסם יותר מפוסט אחד ביום. הוא כותב בנושא web 2.0,ספריות, חידושים בעולם המידע, טכנולוגיות חדשות. כמו כן, ניתן לראות כי הוא זוכה למספר תגובות נאה לפוסטים שהוא כותב.

בנוסף, עקבנו אחר חשבונות הטוויטר של כמה ספריות ברחבי העולם ונציין כמה מהן:

Library Of Congressמתחזקת חשבון פעיל מאוד אשר אותו מעדכנת כל כמה שעות. לספריה יש כמעט כ-400 אלף עוקבים. ישנם פרסומים על ספרים חדשים, פעילויות ואירועים בספריה, תערוכות, הרצאות, חידושים בעולם הספריות וה web 2.0.

Yale University Libraryמעדכנת את החשבון כל כמה שעות, בעלת כ-2000 עוקבים. ניתן לראות כי בתור ספריה אקדמית ישנן הודעות לסטודנטים של המוסד ותשובות לשאלותיהם, עדכונים בנוגע לחידושים טכנולוגיים בספריה ופריטים חדשים שהוכנסו לאוסף, הודעות על אירועים והרצאות המתקיימים בספריה.

Los-Angeles Public Libraryכמעט כ4000 עוקבים, כותבים פוסט כמעט בכל יום. ניתן לראות כי ישנם דיונים שמתקיימים בינם לבין ספריות אחרות בנוגע לאירועים, חידושים וספרים. יש הודעות על אירועים כמו קונצרט שעומד להיערך במקום, חידושים טכנולוגיים וספרים חדשים.

במהלך הסמסטר שמענו הרצאות מגוונות שהעבירו חברינו לכיתה בנושאים מגוונים, אשר כל אחד מהם הביא נדבך נוסף ללימוד בנוגע ל web 2.0, ספריות וחידושי אינטרנט שהרכיבו בסופו של דבר את כל חלקי הפאזל.

ראינו כי מידענים וספריות החלו לעשות שימוש באמצעי ה web 2.0, כמו רשתות חברתיות ובלוגים בכדי לחדש עצמן ולהגיע לקהל יעד יותר רחב.

אנו העברנו הרצאה בנושא ספרים אלקטרוניים, שכן שתינו עובדות בספריה ומתעניינות בעולם

הספר. ראינו כי יש יתרונות וחסרונות לספרים האלקטרוניים, אך אין מנוס בהתפתחות הטכנולוגית של היום מכך שהספרים גם יעברו תהליך של דיגיטציה . לכך יש השפעה ניכרת על עולם האקדמיה, אשר משתמש רבות במשאבים אלקטרוניים וסריקות של חומרים רבים והעלתם לרשת. בנימה זו, רצינו להוסיף כי לדעתנו המילה הכתובה לא תיעלם מעולמינו, ואל אף ההתפתחות הטכנולוגית הכמיהה להחזיק ספר ביד לא תחלוף.

נדבך חשוב בעולם ה web 2.0 בו דנו רבות בשיעורים הוא נושא ה wiki. בויקי נעשה שימוש בחוכמת ההמונים, חלק בלתי נפרד מעולם ה web 2.0. האתר הידוע ביותר הוא ויקיפדיה- אנציקלופדיה מקוונת המבוססת על שיתופיות, כל משתמש שנרשם יכול לעדכן ערכים, אך לאחר מעקב יוחלט אם השינוי שביצע ראוי להישאר או לא. שיתופיות זו שמה בספק את אמינות התכנים, ועל כל  משתמש לשים תשומת לב לכך.

יישומים נוספים של ה web 2.0  הם ה RSS אשר מאפשר למשתמש להירשם לאתרים ולתכנים המעניינים אותו וקבל עדכונים מבלי להיכנס לאתר,  באמצעות קוראים שונים כמו Google Reader ו bloglines אשר בו התנסינו בשיעור.

השתמשנו באתר delicious אשר מביא לידי ביטוי את יישומי ה web 2.0 על ידי סימניות-תיוגים של משתמשים בנושאים שונים.

ה web 2.0 גם כן בא לידי ביטוי בנושא בספרות. אתרים רבים כמו סימניה הישראלי ו librarything, אשר מאפשרים דיונים על ספרים, המלצות, ביקורות, עדכונים על ספרים חדשים ורכישה של ספרים. בארה"ב ישנם אף אתרים מתקדמים יותר אשר מאפשרים תחלופה של ספרים בין המשתמשים.

ל web 2.0  יש מקום של כבוד במהפכות חברתיות ופוליטיות המתרחשות לאחרונה. ניתן לראות כי התארגנות למחאות פוצחת בפייסבוק וברשתות החברתיות, וכך סוחפת אנשים אחרי אנשים, או בשפה של היום "לייק אחר לייק". דוגמאות לכך הן המחאה החברתית שפרצה בישראל בשנת 2011, והמחאה הפוליטית במצרים שקראה להפלת שלטונו של מובראק.

לסיכום ניתן לראות כי ה web 2.0 הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו והוא רק הולך ומתקדם. קשה לדמיין את חיינו ללא הרשתות החברתיות, ללא אמצעי הויקי- למעשה ללא השיתופיות שה web 2.0 מספק לנו. בעבר אמרו כי העולם המודרני הופך ליותר ויותר אינדיבידואלי, פן זה עדיין קיים אך לא ניתן להכחיש את הצורך של החברה המודרנית בשיתוף ולהיות חלק מקהילה, אפילו אם היא קהילה וירטואלית במקרים רבים.

בתור מידענים עלינו להמשיך ולהתעדכן בסביבות החדישות באינטרנט, ותמיד להיות "בעניינים".

מודעות פרסומת

תגובה אחת

מתויק תחת שיעורים

תגובה אחת ל-“סיכום הקורס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s